Головна Новини Важливі новини

14 Вересня

16 вересня – День працівників лісу Відновлення і збереження лісових масивів – головне завдання в роботі ДП «Конотопське лісове господарство»

На території трьох районів – Конотопського, Путивльського і Буринського – розташоване ДП «Конотопське лісове господарство і має загальну площу 26 тисяч  95 га, з них на територію Конотопського району припадає 14 тисяч 792 га, що поділені на три лісництва – Конотопське, Бочечківське і Новомутинське, крім того, є ще два лісництва – Путивльське і Бунякинське, розташовані на територіях інших двох районів.

 

Основними напрямами роботи лісгоспу є комплексне ведення лісового господарства, спрямоване на раціональне використання і відтворення лісових насаджень, захист грунтів від ерозійних процесів та ведення мисливського господарства. Крім задоволення потреб народного господарства в деревині і продукції побічних лісових користувань, лісові насадження мають важливе природоохоронне і рекреаційне значення. Основна господарська діяльність проводиться на території Конотопського району, де є зручне залізничне і автотранспортне сполучення. Очолює підприємство директор Віталій Миколайович Баранов.

На сьогодні ДП “Конотопське лісове господарство” є потужним комплексним лісовим виробництвом, у роботі якого задіяний 221 працівник. Кількість працюючих порівняно з минулим роком зросла на 5 чоловік, середня заробітна плата по підприємству становить 13 516 гривень – збільшилась на 126% порівняно з минулим роком.

Підприємство повністю задовольняє потреби в деревині Конотопського та Путивльського адміністративних районів – регіональних підприємств, навчальних закладів, медичних установ, населення. Від усіх видів рубок щороку в середньому заготовляють 60 тис.м3 ліквідної деревини, в цьому році за 7 місяців від рубок головного користування отримали 18 тис. 78 м3 деревини, а всього, разом з рубками догляду, заготовили 39 тис. 122 м3. Рубками догляду пройдено 503 га лісів, освітлено і прочищено 160 га. Реалізовано продукції за 8 місяців поточного року на суму 54 млн 112 тис. грн, в тому числі на експорт – на 4 млн 588 тис. грн, продуктивність праці по підприємству зросла на 112%.

Відповідно до діючого законодавства за кордон підприємство реалізує тільки готові пиломатеріали – переважно заготовки пиляні дубові на паркетну дошку, працює цех переробки деревини, де трудяться 22 чоловіки. За 8 місяців у цеху виготовлено 625 м3 пиломатеріалів, реалізовано загалом за 8 місяців продукції на суму 3 млн 912 тис. грн. З метою збільшення випуску продукції в цьому році придбали і встановили багатопильний верстат фірми Wood-Mizer вартістю 427 тис.грн. Крім того, для роботи лісової охорони закупили легковий автомобіль вартістю 524 тис.грн. Придбано лісогосподарське обладнання – мульчер – для механізованого догляду за лісовими культурами, сучасний трактор МТЗ з поворотним рулем. Загалом у капітальні інвестиції вкладено в цьому році 3,5 млн грн. За власні кошти господарство будує лісові дороги, ось і в цьому році збудовано майже 1,5 км лісових доріг, вкладено в їх спорудження 425 тис.грн.

Головним завданням у роботі лісгоспу була і залишається лісовідновлювальна діяльність. При лісництвах та при центральному офісі підприємства працюють лісорозсадники, де вирощують сіянці лісових культур. Як розповіла інженер лісових культур Світлана Михайлівна Зайцева, в цьому році навесні посадили 76 га лісу, в тому числі під посадки дуба звичайного відведено 11,4 га, сосни звичайної – 60,2 га, берези повислої – 3,8 га, під природне поновлення вільхи відвели 2,5 га, осики – 10,9 га. Доповнено 158 га насаджень лісових культур попередніх років, проведено догляд за лісовими культурами на площі 390 га при плані 300 га.

Посіяли 1 га лісових культур у лісорозсадниках, переважно сосни, берези, дуба. Заготовлено 5500 кг шишок сосни, з яких отримали 62 кг насіння, зібрано 25 кг насіння берези.

Проводиться робота зі створення плантації фундука площею 9,8 га на землях, що вийшли з сільськогосподарського користування.

Велику увагу в держлісгоспі приділяють протипожежному захисту. Працює п’ять вишок, оснащених камерами відеоспостереження (2 з них ввели в експлуатацію в цьому році). Зважаючи на тривалу літню посуху, було виявлено і своєчасно локалізовано силами працівників лісгоспу дві лісові пожежі, що не завдали великих матеріальних збитків. При лісгоспі є своє протипожежне депо, засоби пожежогасіння мають у лісництвах, а майстри лісу, виходячи на чергування, беруть з собою протипожежні ранці, що допомагає забезпечити своєчасний захист лісових насаджень від вогню.

У цьому році на підприємстві створена і працює лісова охорона, працівники якої цілодобово проводять нагляд за дикими тваринами і лісами. Складено 15 протоколів на порушників правил полювання та 23 протоколи на порушників лісового законодавства (11 – на порушників пожежної безпеки, 10 – за самовільні рубки і 2 – за засмічування лісових угідь побутовими відходами). Всі ці заходи дають можливість забезпечити лад у лісах.

Справжнім лихом для лісівників стало пошкодження лісових масивів верхівковим короїдом, що набуло масштабів “біологічної пожежі” – шкідником вражено сосни на площі близько 240 га. Верхівковий короїд – не новий шкідник у лісових масивах, але раніше він не завдавав такої шкоди, збільшенню популяції комахи посприяли зміни погодних умов. Зупинити поширення шкідника намагаються проведенням санітарних рубок, доки дерево ще тільки вражене в районі верхівки – таким чином можна отримати придатну для використання деревину і зупинити подальше розповсюдження короїда, і біологічним, спробувавши підселити на пошкоджені короїдом дерева личинки вовкожука (мурахожука).

Як розповідає директор держлісгоспу Віталій Баранов, від верхівкового короїда раніше вже постраждали соснові ліси в Європі, тепер він поширюється на північ України, і зупинити його можна тільки своєчасними діями. На жаль, часто в зв’язку з отриманням дозвільних документів на ведення санітарних рубок втрачається час, личинки короїда встигають вирости і дати за літо другу популяцію, від чого страждають нові лісові насадження. Але лісівники роблять усе можливе для вирішення проблеми.

На перший погляд, аналізуючи успіхи лісівників, можна відзначити високі обсяги реалізації продукції підприємства, що за 8 місяців поточного року становлять 54 млн грн. Однак, як зазначає Віталій Миколайович, за цей період держлісгосп сплатив 27,5 млн грн податків і обов’язкових платежів до бюджетів, що становить 50% від отриманих коштів.

Законом України від 10 липня поточного року №2497-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств” внесено поправку, що передбачає земельний податок на всі лісові землі України. Це є вироком для лісового господарства. За попередньою системою оподаткування справлявся податок за лісові землі як складова рентної плати (за заготівлю деревини в деревостанах віком понад 40 років та другорядних лісових матеріалів, побічні лісові користування та використання корисних властивостей лісу, рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів від рубок головного користування в розмірі 50% вносилась до держбюджету, решта – до місцевих бюджетів, від інших рубок увесь податок перераховувався до місцевих бюджетів). Крім цього, сплачувався і земельний податок (5% – за землі, де не проведено нормативної оцінки, та 0,3% – за сільгоспугіддя, податку на лісові землі не було).

Чистий земельний податок обраховувався на нелісові землі, що є в складі земель лісогосподарського призначення, де розташовані сільгоспугіддя, споруди і адмінбудівлі підприємства, лінії електропередач тощо. При застосуванні нових норм, окрім рентної плати, передбачається на всі лісові землі ще один податок, що є фактично подвійним оподаткуванням.

Це призведе до необхідності оподаткування земель під незімкнутими лісовими культурами, зрубами, прогалинами, з насадженнями молодшими 40-річного віку, оподаткування захисних лісів, лісів з обмеженим лісокористуванням тощо. Додатковий земельний податок збільшить податкове навантаження на лісове господарство на 32 млн грн, що викличе подорожчання в 1,5-2 раза деревини, зменшення обсягів реалізації і закриття деревопереробних підприємств, банкрутство лісгоспів. Зростуть ризики збільшення рубок, що негативно позначиться на стані лісів. Подібної системи оподаткування немає в жодній країні світу. Тож адміністрація лісгоспу звертається до керівників органів місцевого самоврядування з проханням зменшити ставку земельного податку з 5% та надати пільги в оподаткуванні, щоб не допустити подорожчання деревини та не зупинити лісовідтворення.

Праця в лісовому господарстві – важка, напружена, вимагає багато фізичних і моральних сил. У ДП “Конотопське лісове господарство” трудяться люди, віддані справі творення і  захисту лісів. З нагоди дня працівників лісу, який відзначають у неділю, 16 вересня, грамотами та подяками обласного управління лісового і мисливського господарства за багаторічну працю і високий професіоналізм нагороджені тракторист лісгоспу О.Ф.Вернізубов, майстер виробничої дільниці А.І.Карпенко, вальники лісу О.В.Красілов, О.Ю.Філь, лісоруб С.О.Татаринов, машиніст крана нижнього складу В.І.Базарний, тракторист О.Л.Кривошеєв. Подякою народного депутата України відзначено лісничого Новомутинського лісництва О.А.Слиша. Грамоти і подяки адміністрації лісгоспу отримали кращі працівники підприємства, які своєю щоденною працею примножують лісові угіддя, збагачуючи природу України. Привітаємо і ми їх зі святом – вони всі цього варті.